TRT 2

13.07.2020

TRT 2

TRT 2 kanalı sayfasına hoş geldiniz. TRT’nin kurulmasından ve zamanla izleyici kitlesinin genişlemesinden dolayı alternatif kanal arayışına girildiğinde TRT 2 ismiyle TRT’ye ait 2. Kanal olarak yayın hayatına başlamıştır.

TRT 2 Kanalı Ne zaman Yayına Başladı?

 TRT’nin 1964 yılında kurulmasının akabinde uzun süre tek kanal olarak yayın yapınca zamanla meydana gelen ihtiyaçlar doğrultusunda 6 Ekim 1986 yılında TRT 2 kanalının açılması zaruret olmuştur.

TRT 2 kanalının açılmasının en temel ihtiyacı ise kültür sanat yayınları olmuştur. TRT kanalının genel izleyici kitlesine yönelik yayınlarının yanı sıra televizyon izleyici kitlesinin ağırlıklı olarak kültür sanat yayınları izlemek isteyen topluma bu yönde yayınlar vermek istemesi oldu.

TRT 2 ilk açıldığı dönemde gece 01:00 saatinde İstiklâl Marşı ile kapanır, sabah 07:00’da ise yayına başlarmış, bunu ilk duyduğumda biraz şaşırmıştım açıkçası.

TRT 2’de Yayınlanan İlk Programlar

 Kanalın açıldığı dönemde fazlasıyla yabancı dizilere yer verilmesinin yanı sıra Pop Saati, Ressam Bop ve Akşama Doğru gibi yapımlara yer verilmiştir. 18 Mart 2010 tarihine kadar çeşitli kültür sanat içerikleriyle yayınlarına devam eden ve bir dönem haber bazlı yayınlarıyla da akıllarda kaldığını söylenebilir.

TRT 2 Ne Zaman, Neden Kapatıldı ve Ne Zaman Neden Açıldı?

TRT 2 kanalı 18 Mart 2010 tarihinde kendisine ait karasal yayın frekanslarını  TRT Haber’e devretmiş ve yayından kaldırılmıştı. O süreç devam ederken TRT Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda kanalın 22 Şubat 2019 tarihinde tekrar yayın hayatına başlayacağı ve ilk kurulduğu dönemdeki gibi Kültür Sanat içeriği ön planda tutularak bu yönde içeriklere yer verileceği bildirilmiş ve 22 Şubat 2019 tarihinde yayına kaldığı yerden tekrar başlamıştır.

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?

Sponsor Bağlantılar

Diğer Kanallar

Son Haberler

Tövbeler Olsun Canlı izle Tövbeler Olsun Canlı izle
iyi günde kötü günde canlı izle iyi günde kötü günde canlı izl..
Çatı Katı Aşk Canlı izle Çatı Katı Aşk Canlı izle
Perşembe 20:00

Yapılan Yorumlar